8 filmat e ndaluar nëpër botë, që duhet t’i shikoni

Në të gjithë botën, filmat ndalohen për një sërë arsyesh, duke përfshirë nga më qesharaket tek më të përbuzurat.

Nga më klasikët të kritikuar pozitivisht tek filmat e sotëm, ne po sjellim filmat që kanë kaluar kufijtë, duke fituar një vend në listën e “must”.

India’s Daughter (2015)

Filmi dokumentar për rastin e përdhunimit në një autobus në Delhi në 2012-n, u ndalua nga autoritetet indiane.

image17

Blue is the Warmest Color (2013)

I cilësuar nga kritika si një kryevepër, historia e dashurisë së dy vajzave lesbike u ndalua në Idaho.

uploads_4e425ed3-6514-413d-a3e2-ad5914189094-blue-is-the-warmest-color-poster-hd-wallpaper

Persepolis (2007)

Filmi i animuar francez-iranian-amerikan i nominuar për Oscar, bazuar në novelën autobiografike të Marjane Satrapi, flet për jetën e një vajze gjatë revolucionit iranian. Filmi u ndalua në Lebanon dhe në Festivalin e Filmit Ndërkombëtar në Bangkok.

persepolis

Requiem For A Dream (2000)

Filmi, i cili bën një portret për katër individ që bëjnë një pakt me drogën, u ndalua nga Kisha Katolike.

requiem_for_a_dream

I Am Curious (Yellow) (1967)

Një nga filmat më kontrovers i të gjitha kohërave, flet për Lena-n, një adoleshente që eksploroi identitetin e saj seksual, të drejtat e grave dhe klimën politike të 1960-s. Filmi solli polemika në Suedi dhe un ndalua në Norvegji.

iamcuriousyellow_wwwlylybyeblogspotcom

Who’s Afraid of Virginia Woolf? (1966)

Filmi i luajtur nga Elizabeth Taylor dhe Richard Burton, u cilësua si blasfemi dhe i turpshëm, për këtë u ndalua në Kanada.

whos-afraid-of-virginia-woolf-274228l

Some Like It Hot (1959)

Filmi nga Marilyn Monroe, Tony Curtis dhe Jack Lemmon u ndalua në Kansas, për skenat intime, duke e cilësuar si shumë shqetësuese.

some-like-it-hot-poster

Ectasy (1933)

U ndalua në SHBA, sepse ishte filmi i parë që portretizoi seksin dhe orgazmën e femrës.

ecstasy_poster_01

Burimi: Marie Claire

Shkarko Snapfood dhe fito 10% ulje në porosinë e parë